Aquapark - komentarze

Główne forum, poświęcone wątkom dotyczących Kalisza.
faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: faust » 5 cze 2008, o 12:45

Do Michała.
Najważniejszym aspektem kazdej inwestycji komercyjnej jest to czy zarobi na siebie. Bez wątpienia park wodny taką inwestycją jest. Jestem jej przeciwny, takimi sprawami powinien zajmowac się kapitał prywatny, a nie publiczny. Może wasze podejście wynika z tego, że większość z was nie płaci póki co podatków.

Michal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 196
Rejestracja: 1 lis 2007, o 12:12
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Michal » 5 cze 2008, o 22:38

Odp FAUST
Jezeli dla Ciebie Park Wodny jest inwestycja ktora jest oplacalna, to dlaczego Miasto nie ma isc w tak?? Jestem platniekiem i od dluzszego czasu kolego place podatki i nie widze przeszkod bym sam mogl z nich korzystac! W Kaliszu nie ma basenu zewnętrznego nie ma basenu na ktorym mozna bawic sie z cala rodzina, na ktorym mozna sie zrelaksowac. Jezeli prywatny kapital nie chce inwestowac w tego rodzaju przedsiewziecie to po to mamy organy Panstwowe by stwarzaly miejsca dla mieszkancow!
Jestem 100% zwolennikiem tej inwestycji jak i wielu ktore sa w planach i tych ktore mozna zrealizowac jak i sa juz realizowane czy w realizacji!
W mojej branzy mam do czynienia z ludzmi ktorzy nie mieli stycznosci z Kaliszem a znaja go z dobrych i trafionych inwestycji! Tego nam zazroszcza, bo wiedza iz Miasto ktore nie decyduje o wlasnych przychodach (zewnetrznych) jest w stanie realizowac takie inwestycje!
Co do sprzeciwu: polecam Szale i zabierz tam rodzine! Moze zrozumiesz iz walczy sie o takie inwestycje!
Pozdrawiam i rozumiem ale kazdy ma wlasne priorytety w zyciu
Michal

faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: faust » 6 cze 2008, o 08:04

W zdaniu, które napisałem nie ma nic o tym, że moim zdaniem inwestycja ta będzie dochodowa. Napisałem, że to inwestycja komercyjna.
Mylisz pojęcia, Państwo nie jest od tego, żeby realizowało takie miejsca dla mieszkancow, tak jak nie jest od budowy kin, centrow handlowych, salonów fryjerskich, salonow samochodowych, salonów masażu i siłowni, chociaż może niektóre osoby by chciały. Może zbudujmy tor formuły jeden, cyrk, wesołe miasteczko, żeby rodziny miały się gdzie relaksować? Samorząd jest od budowy dróg, zachowania bezpieczeństwa na terenie miasta itp. Nie wiem w jakiej branzy pracujesz, ale nie mozna brac za miarodajne opinie ludzi, którzy zapewne niewiele wiedzą o ekonomii. Niestety socjalizm i brak umiaru pokutuje nawet w młodych pokoleniach.
P.S.
Jak walczy się o takie iwestycje? A z kim o nią walczymy i jaki inwestor chce ją zbudować w Kaliszu lub gdzie indziej? Idąc tym tokiem myślenia mozna pomyśleć, że władze Kalisza walczą o tę inwestycję u władz Kalisza. Dobre. A może Kalisz bierze pod uwagę kilka lokalizacji np. w Ostrowie, a może w Pleszewie lub Nowych Skalimierzycach?;) Póki co nie widzę, żeby ktoś o coś walczył bo nie ma poza miastem Kalisz zainteresowanych finansowaniem takiej inwestycji. Gdyby kapitał prywatny chciał w to wejsc, to jak najbardziej jestem za tym, zeby miasto pozyskiwało takie inwestycje. O tym pisałem już wcześniej.

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 6 cze 2008, o 09:20

Kapitał prywatny już raz wszedł w tą inwestycję.Co z tego wyszło można zobaczyć na wczęsniej zamieszczonych fotkach.

Awatar użytkownika
andrzej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4314
Rejestracja: 29 cze 2006, o 20:33
Lokalizacja: -Kalisz-

Nieprzeczytany post autor: andrzej » 6 cze 2008, o 10:31

Ja uwazam ze dobrze sie stalo ze inwestorem jest miasto Kalisz, bo teraz jest nadzieja realna, ze w ciągu 3 lat powstanie kompleks basenowy :wink:
Andrzej

target
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 410
Rejestracja: 25 lis 2005, o 20:16

Nieprzeczytany post autor: target » 6 cze 2008, o 10:44

do fausta. do obowiązków własnych gminy z punktu widzenia ustawy należą m.in.sprawy: kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych.

sector-ostrow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1270
Rejestracja: 16 kwie 2007, o 11:36
Lokalizacja: --------------

Nieprzeczytany post autor: sector-ostrow » 6 cze 2008, o 11:57

target pisze:do fausta. do obowiązków własnych gminy z punktu widzenia ustawy należą m.in.sprawy: kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych.
Jasne, ze miasto powinno sie zajmowac sprawami wypoczynku i rekreacji. W Ostrowie jest specjalna spolka miejska "Miejski Zaklad Zieleni", ktory oprocz dbania o parki i ogolnie tereny zielone w meiscie zajmuje sie takze dzialanoscia dwu odkrytych basenow i kapieliska nad zalewem Piaski-Szczygliczka. Nie mam pojecia czy ww. sa dochodowe czytez nie, ale miasto daje kase na tego typu dzialanosc, przynajmniej na nowe inwestycje. Szczegolnie ostatnio oczkiem w glowie zaczyna byc zalew na Piaskach: studnie glebiniowe doprowadzajace czysta wode do zalewu, zakup nowego spzretu plywajacego (beda min. 2 skutery wodne do wypozyczenia :), park linowy, w planach domki kempingowe i punkty gastronomiczne.
Mysle, ze wladze Kalisza powinny sypnac pieniedzmi na park wodny. Jedno jest pewne - ogromny kredyt trzeba bedie splacic (+ odsetki) Da to pewnie 70mln zlotych. Jesli Kalisz stac to ok! Jednak jest ryzyko czy tego typu obiekt bedzie oplacalny finansowo, bo jesli miasto bedzie musialo co miesiac jeszcze doplacac to jedynym plusem bedzie z tego promocja miasta i frajda dla mieszkancow.
Ostatnio zmieniony 6 cze 2008, o 14:45 przez sector-ostrow, łącznie zmieniany 1 raz.

faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: faust » 6 cze 2008, o 14:01

Ta ustawa jest zła jak wiekszość polskiego prawa, zbyt dużo uregulowań, nakazów, zakazów, obowiązków, zadań, itp. Szkoda, że nie powołujesz się na klasyczne zasady budżetowe, a takimi są między innymi zasada celowości, gospodarnosci i racjonalności. Tu nie mamy z tym do czynienia, niestety.
Idąc tym tokiem myslenia porszę w Kaliszu zbudować cyrk, wesołe miasteczko, tor formuły 1 największą galerię handlową w Polsce, są jakies propozycje?;/
We Wrocławiu czy Krakowie są dużo bardziej okazałe obiekty, przez co bardziej atrakcyjne dla potencjalnych klientów, tam ilość turystów przelicza się w milionach. Czy te obiekty są dochodowe? Proszę o odpowiedż.

[ Dodano: Pią, 06.06.2008, 14:06 ]
Do Pawła: Ja na byłych włodarz nie głosowałem, to co miało miejsce z tamtą inwestycję to nic innego jak frajerstwo i naiwność władz Miasta. Firma ta od poczatku miała zamiar oszukac miasto, albo czekała na cud. Przykład ten pokazuje tylko jedno, że się to nie opłaca. Miasto zadłuży się na dziesieciolecia, tylko po to, żeby ktos otrzymał reelekcje, wtedy też o to chodziło, ale się nie udało. Szkoda, że ci panowie nie mięli spraw karnych.

Michal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 196
Rejestracja: 1 lis 2007, o 12:12
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Michal » 6 cze 2008, o 17:03

Do Faust
Cytuje: "Najważniejszym aspektem kazdej inwestycji komercyjnej jest to czy zarobi na siebie. Bez wątpienia park wodny taką inwestycją jest."
To nie moje słowa!
Miasto nie jest od budowania salonow ksmetycznych, samochodowych, cyrkow itp. Zgoda! Podajesz bardzo skrajne przypadki.
Podam: Wrocław, Łódż, Kraków uważasz że Miasto budując inwestycje typu PW nie kalkuluje tego?
Drogi, bezpieczeństwo - w Polsce jest pełno dróg do poprawienia, ba jest pełno tras które należy wykonać! Znane Ci sa na pewno przypadki uniewazniania przetargow w pzp bo ktos nie wliczyl 10 opraw a jego oferta byla o 10 mln tansza! Przepraszam Polacy wymyslili prawo, Polacy nie sa w stanie teraz nic budowac bo przeszkadza im prawo.
Ekonomia to logika. Policz ilośc chetnych do odwiedzenia PW w Kaliszu w promieniu 60km, przelicz to x 12-15 PLN za bilet. Patrzac na koncepcje PW przepustowosc obiektu to okolo 1.000 PLN w czesci wew i ok 2000 na zewnatrz w okresie letnim! Skalkuluja. Ekonomia wtym wypadku jest prosta. Nie ma takiego obiektu w poblizu i nie powstanie. Niech Ostrow ma koncerty i tam zbiera ludzi z Kalisza, a Kalisz niech ma obekty tego rodzaju co lodowisko, PW i niech kasuje ostrow. Tyle.
Pozdrawiam
Michal

faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: faust » 6 cze 2008, o 21:02

Ale nie pisz co poeta miał na myśli, bo w tym przypadku poetą jestem ja;) Chodziło o to, że taką inwestycją jest Park Wodny, czyli komercyjną.
No wymienione przez ciebie miasta robia podobnie jak Kalisz planuje, bez przemyslenia zostaly wybudowane parki wodne i dzisiaj sa dotowane ze wzgledu na to, ze nie przynosza dochodów.
Chodzi o rynek, a ten rzadzi sie swoimi planami, twoje wyliczenia sa skrajnie malo wiarygodne. Pomysl ile osob mieszka w promieniu 60km od Wroclawia i Karkowa, chociaz te miasta przyciagaja ludzi ze znacznie dalszych odleglosci. I co? I nic.
Piszesz, ze podane przeze mnie przyklady sa skrajne, dla mnie takim skrajnym projektem jest PW za pieniadze podatnikow. Powtorze jeszcze raz skoro nie znalazl sie prywatny inwetor na tego typu przedsiewziecie, tzn, ze to juz 1 sygnal, ze cos jest nie tak, ze nie bedzie to inwestycja dochodowa. Tak jak hala widowiskowa, musi byc dotowana, tak samo bedzie z parkiem.

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 6 cze 2008, o 22:53

No własnie.Hala to bardzo dobry przykład.Jakie masz zdanie na temat tej inwestycji miasta ?

Michal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 196
Rejestracja: 1 lis 2007, o 12:12
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Michal » 6 cze 2008, o 23:04

Milo spotkać poetę w tym wieku!
Widocznie inaczej myślisz niż piszesz:) Hala miała przynieść straty o 2,5 raza większe niż przyjęte były koszta w budżecie tak wyczytałem. Druga sprawa skrajny projekt dla ludzi??? Jedzie mi to PiS!
Panie Faust (tak przy okazji jedna z moich ulubionych lektur) nikt ni ma zamiaru wmawiać Ci byś się przekonał do inwestycji, ale jako ekonomista (bo z tego punktu sie wypowiadasz) to przyro mi ale liczby mowia za siebie. Przelicz i zastanow sie a nie pisz co Ci slina na jezyk przyniesie!
Odnosnie hali dodam ze to byl strzal w 10 moze na MOSSIR nie potrafi nia zarzadzac, ale przyklad kilku koncertow, meczy, zgrupowan pokazuje iz Kalisz ma zaplecze ktore moze na siebie zarabiac. Pozwolmy by osrodek sie wypromowal dla sportow halowcyh. W rok tego sie nie zbuduje! Ekonomista powinien to bardzo dobrze wiedziec, a po szczegolowej analizie wychodzi iz na hali mamy hale wymiarowa, slake treningowa, hotel, stolowke, do tego maja byc boiska zewnetrzne i lodowisko i ludzi ktorzy chodza na wszystko!
Polemika i przekor przeciw obecnie sprawujacym wladze widac w kazdym wzgledzie, ja nie mam zdania na temat rzadzacych kieruje sie jedynie zmyslem podatnika i osoby ktora cos chce miec z tego ze placi
Michal

faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: faust » 6 cze 2008, o 23:34

A co ma wiek do bycia poeta, znam poetow 18 letnich, ja mam "troche" wiecej. Jak już robisz osobiste wycieczki, bo argumentów jak widać brak, to chciałem nadmienić, że już przyzwyczaiłem się, że nie czytasz ze zrozumieniem, nie rozumiesz metafor itp, ale ok, niech będzie, twoje życie.
Zalatuje ci to PiS, to dobre co napisales, bo poglądy, które tu szerzysz sa typowo socjalistyczne (panstwo niech buduje, niech zarzadza, niech o wszystkim decyduje, co jest dobre dla ludzi i co im sie przyda), a taka partia jest własnie PiS, gratuluje gustu politycznego i świadomosci, moze i na poziomie 0, ale to tez jakis poziom.
Do hali widowiskowej nadal sie dopłaca.
PW we Wrocławiu jest moze najwiekszym parkiem w Polsce, ale to nie znaczy, ze jest wiekszy 100 razy od pozostałych. Koszt tej inwestycji to 140mln kaliski chyba duzo tanszy nie bedzie. Nie bede tu poraz kolejny porównywal potencjalu ekonomicznego, ludnosciowego, turystycznego miasta. Wroclaw plus okolica plus ludzie, ktorzy mieszkaja tam bez zameldowania to ponad milion ludzi. Biorac pod uwage te twoje 60km to juz kilka milionow ludz. Oczywiscie w Kaliszu bedzie inaczej bo jak mozna go porownywac do tak malo uczeszczanych miast jak Wrocław czy Kraków itp. Tak sie sklada, ze mieszkam we Wroclawiu obecnie, funkcjonuje wsrod ludzi z zrobkami wiekszymi od sredniej krajowej, nikt jeszcze nie byl we wroclawskim parku, poniewaz jest za drogo, wola isc do normalnego basenu czy silowni, a park swieci pustkami.
Jakie sa twoje obliczenia :?: ? Jakie liczby mowia same za siebie? UM robil jakies wyliczenia, zajmowala sie tym jakas firma, ktora sie w tym specjalizuje, czy moze robiono tylko spis chetnych w kaliskich szkolach, wsrod ludzi na utrzymaniu rodzicow? Co to jest "ilosc chetnych"? Jezdziles i pytales kto bedzie chetny? Ile to bedzie osob jak juz liczysz to napisz, sam jestem ciekawy ilu jest tych chetnych heheheh :?: :?:
A co do mojej opini na temat obecnej wladzy, to masz racje, to po prostu ludzie nie z mojej bajki, nie lubie socjalistow, przez nich jest jak jest, szkoda tylko, ze wielu ludzi takich jak ty daje nabrac sie na blyskotki, lud chce igrzysk:)
P.S.
To moj ostatni post na ten temat, moze kiedys jeszcze cos skomentuje, jezeli napiszesz cos ciekawego.

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 6 cze 2008, o 23:50

Uważam,że hala to była dobra inwestycja,wiele miast nam zazdrości.To najnowocześniejsza hala w wielkopolsce.Dzis koszty jej wybudowania wzrosły i to bardzo.
Jeśli idzie o aquapark mam identyczny pogląd jak faust.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Awatar użytkownika
andrzej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4314
Rejestracja: 29 cze 2006, o 20:33
Lokalizacja: -Kalisz-

Nieprzeczytany post autor: andrzej » 7 cze 2008, o 00:45

Zawsze znajda się tacy co tylko narzekaja a sami nic nie potrafia zrobic bo narzekanie to ich domena , a pózniej sami z tego korzystaja. Jak budowali hale to czemu tylko na 3500 tys widzów czemu nie wieksza , teraz znowu basen ,po co to, kto to bedzie utrzymywal, to bedzie nieopłacalene, miasto bedzie doplacac, niektorym osobom jak sie nie podoba to niech sie wyprowadza z Kalisza i nie beda doplacac i nie musza korzystac pózniej z basenu, ja jestem za budowa tego basenu i czekam na ta inwestycje .
Jak buduja markety to nikt sie nie zastanawia czy to bedzie oplacalne a buduja bo kazdemu się oplaca i zaden jeszcze nie zbankrutowal.
Budowanie drog i remont drog tez jest nie opłacalne, powinny być płatne wtedy miasto nie bedzie dokladać a teraz miasto doklada i co kilka lat trzeba remontowac , a drogi dochodu nie przynoszą, a każdy chodzi i jezdzi po drogach za darmo

Park wodny będzie fajny miesce do spędzania czasu lepszym niz chodzenie po kaliskich galeriach, chociaż u nas nie ma prawdziwej galerii 8) 8) :roll:
Andrzej

K-man
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10973
Rejestracja: 5 lis 2007, o 21:17
Lokalizacja: Rypinek Kalisz Wielkopolska Wschodnia

Nieprzeczytany post autor: K-man » 7 cze 2008, o 10:03

A czy markety buduje miasto nie,zanim zostały wybudowane sieci handlowe z pewnością analizowały,czy to im się opłaca.A porównanie do dróg,najlepiej swiadczy o tym,że sam nie wiesz co piszesz.Cos mi się wydaje,ze miasto bez dobrych dróg nie ma szans na rozwój.Nie słyszałem żeby aquaparku był konieczny,aby miasto sie dobrze rozwijało.
A galeria handlowa to ostatnie miejsce w o którym bym pomyslał jako o miejscu do spedzania czasu.
Ja z Kalisza nie mam zamiaru się wyprowadzać.Lepiej dla tego miasta jak się wyprowadzą tacy podatni na bajki jak ty,którzy podniecaja sie inwestycjami zadłużającymi miasto.
Wolne Miasto Jego Królewskiej Mości i Rzeczypospolitej Kalisz

Tomek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 215
Rejestracja: 19 kwie 2007, o 12:35
Lokalizacja: Kalisz

Nieprzeczytany post autor: Tomek » 7 cze 2008, o 12:44

Zapraszam wszystkich zainteresowanych tematem pod ten adres: viewtopic.php?t=980
Tam każdy będzie mógł zagłosować, wyrazić swoją opinię. A tutaj proponuję zostawić temat na same konkrety dotyczące Parku Wodnego.
© Tomek

faust
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 686
Rejestracja: 25 lis 2005, o 19:04
Lokalizacja: Księże Małe/Dobrzec

Nieprzeczytany post autor: faust » 7 cze 2008, o 14:54

Andrzej, kapitał prywatny to nie jest to samo co kapital publiczny, wlasnosc prywatna nie jest tozsama z wlasnoscia panstwowa, zacznijcie to odrozniać. Nikt nie wladuje wlasnych pieniedzy w niepewny interes, to prawda jaka panuje od zarania dziejow, tylko panstwo tak robi bo dysponuje cudzymi pieniedzmi. Przepraszam ze jeszcze wpisalem tu :wink:

Pawel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2938
Rejestracja: 13 kwie 2006, o 21:48

Nieprzeczytany post autor: Pawel » 9 cze 2008, o 00:15

K-man pisze:Uważam,że hala to była dobra inwestycja,wiele miast nam zazdrości.To najnowocześniejsza hala w wielkopolsce.Dzis koszty jej wybudowania wzrosły i to bardzo.
Jeśli idzie o aquapark mam identyczny pogląd jak faust.
To ciekawe.Obie inwestycje przynoszą strate,obie wybudowano za państwowe pieniądze ale uwazasz że jedna z nich to dobra inwestycja a druga nie.To ze wzrosły koszty to zaden argument.Dziesiec lat temu byłaby jeszcze tansza i co z tego ?Mozna też było czekac jak pisze Faust na wybudowanie tej hali przez inwestora prywatnego.Mielibysmy dzisiaj zaoszczedzone 25 milionów na koncie i pusty plac na Dobrzecu a mecze siatkarek ogladalibysmy w Opatowku lub Kępnie.

Awatar użytkownika
andrzej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4314
Rejestracja: 29 cze 2006, o 20:33
Lokalizacja: -Kalisz-

Nieprzeczytany post autor: andrzej » 10 cze 2008, o 22:56

K-man pisze: Ja z Kalisza nie mam zamiaru się wyprowadzać.Lepiej dla tego miasta jak się wyprowadzą tacy podatni na bajki jak ty,którzy podniecaja sie inwestycjami zadłużającymi miasto.

W bajki to moze ty wierzysz ja wierze w realia, duża większosc kaliszan chce tego parku wodnego czy Ci sie to podoba czy nie to juz Twój problem

Chyba wolisz jezdzic do Poznania , Wroclawia lub Leszna do parku wodnego to tez jest twoj wybor , bo ja nie mam zamiaru jezdzić to tych miast do parku wodnego 8)

Wskaz mi miasto ktore nie jest zadluzone w Polsce , Poznan zadluży sie prawie na miliard polskich zlotych na róznego rodzaju inwestycje to jest do twojej wiadomości 8)
Andrzej

ODPOWIEDZ